Historie

Na Přešticku mělo loutkové a maňáskové divadlo bohatou tradici a dlouhou historii. U nás v Příchovicích se v minulosti kromně divadla pro dospělé, hrálo jen divadlo loutkové. Mnoho informací o něm však nemáme. Jen to, že Ochotnický spolek DTJ měl v Příchovicích v hostinci U Stočků vlastní loutkovou scénu, kde hrával se svými loutkami Václav Skála každou neděli pohádky pro děti. Loutky mu vyřezával jeho bratr Richard Skála, který dělal postavičky i pro profesora Josefa Skupu.   Jedna loutka v souboru divadla Spejbla a Hurvínka dostala dokonce název po svém tvůrci „Skalačka

Dnes již z činnosti všech ochotnických divadel působících v minulosti v  Příchovicích zbylo jen pár fotografií, divadelních scénářů a hlavně vyprávění našich dříve narozených spoluobčanů. Dochovalo se ale i pár scénářů oněh loutkových her. Víme tedy, že na repertoáru loutkového divadla byly hry: Kašpárek jde do světa, Jak se čert na světě ženil, nebo Kašpárek loupežníkem.

Maňáskové divadlo se v Příchovicích hrálo možná v mateřské škole. Samostatný soubor zde ale nikdy nebyl. Zati v sousedních Přešticích hrálo ve velkém. V roce 1970 tam vznikl maňáskový kroužek pod Osvětovou besedou Přeštice z iniciativy Miroslava Vavřičky, který se stal prvním vedoucím. Mezi členy převažovaly ženy, většinou učitelky z mateřských škol. V roce 1971 převzala vedení kroužku Marie Honzíková (Bendová). Na repertoáru se střídalo šestnáct pohádek - první nastudovanou byla Perníková chaloupka, poslední Míšek Flíček. Scénu maňáskového divadla tehdy tvořil asi dva metry dlouhý a těžký dřevěný paraván, který později nahradila kovová konstrukce. Maňásci měřili půl metru. Základ hlaviček byl z polystyrénu a těla měli ušitá tak, že univerzálnější typy se nechaly převlékat. Ovládali je současně "vodiči" a "mluviči".

Jako jediný svého druhu se maňáskový kroužek stal v okrese Plzeň-jih doslova pojmem. Vítězně procházel divadelními přehlídkami a všude sklízel obdiv a uznání. Vystoupení maňáskového divadla bylo žádáno i v širokém okolí. Hlavně u příležitosti Dnů dětí, Mikuláše, Vánoc. Zajíždělo se do Příchovic, Včeskovic, Kbela, Horušan, Soběkur, Dnešic, Chlumčan, Stodu, Vstiše, Útušic a Nových Mitrovic.  Maňáskový kroužek fungoval v Přešticích do roku 1984.

V Příchovicích bylo maňáskové divadlo pořízeno jako součást Ochotnického spolku Buřina Příchovice v létě roku 2015 z iniciativy principála Ludvíka Pouzy. Ten objednal v jižních Čechách originální, ručně šité maňásky. Členové spolku Aleš Biskup, Ludvík Pouza a Jiří Fux vyrobili divadlo, Marie Pouzová a Marta Strychová ušily kulisy, látky a opony. Ludvík Pouza namaloval portál divadla a kulisy. Maňásci byli objednáni v červenci, dovezeny do Příchovic byli 30. srpna.

Maňáskového divadla se ujal Ludvík Pouza a Eva Krausová. Ti maňásky vodí i mluví. Do svých představení se snaží zapojit i malé diváky.V říjnu 2015 bylo nastudováno pásmo Pohádky z velkého kufru, které obsahuje sérii několika klasických českých pohádek. Prvné série byla O Červené Karkulce a O kůzlátkách. Premiéra byla 6. prosince 2015 v Příchovicích za účasti téměž 30 děti s rodiči. Od té doby se maňásci opět rozběhli dělat radost dětem nejen na Přešticku. Nejdříve vystupovalo naše maňáskové divadlo jako Docela malinkaté divadélko z Příchovic. Od 1. 3. 2016 získalo však stálý název Maňáskové divadlo Buřinka Příchovice.

Naši maňásci jsou ručně šití opravdovou babičkou. Každý maňásek je originální. Jeho tvůrci používají při jejich výrobě různé druhy a kombinace látek. Všechny použité materiály jsou certifikované a zdravotně nezávadné. Hlavičky jsou vyplněny dutým vláknem, které je vhodné i pro alergiky. Maňásci jsou certifikovaní jako hračky pro děti od 3 let a nesou označení CE. Výhodou je, že v případě potřeby můžeme maňáska šetrně vyprat. Naše maňásky vyrobili Jana a Jiří Rohovi ze Strakonic v jižních Čechách.

 

 

Děkujeme za podporu

obci Příchovice

www.prichovice.cz

Novinky

 • Vstupenky na premiéru

  25.3.2019

  Vstupenky na premiéru pohádky Švec a čert se prodávají 30. 3. 2019 od 17 do 18 hodin v KD Příchovice

 • Naše nové herečky

  25.3.2019

  V pohádce Švec a čert budou mít premiéru naše nové dvě herečky Dorotka Doležalová a Eva D. Krausová. Tak jim držte palce.

 • Máme novou herečku

  23.2.2018

  S naším spolkem začala zkoušet nová herečka Michaela Vodičková z Příchovic. Poprvé ji uvidíte v komedii Pantáta Beránek.

Rychlý kontakt

Ochotnický spolek Buřina

Ludvík Pouza - jednatel

Příchovice 37

33401 Přeštice

burina-prichovice@seznam.cz

Tel.: 731246757

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek!!!